Středisko železobetonových monolitických konstrukcí PSJ vstupuje do závěrečné fáze výstavby skeletu moderní administrativní výškové budovy komplexu TWIN CITY, která se zařadí mezi dominanty slovenského hlavního města. V bratislavské lokalitě Mlynské Nivy pro developerskou skupinu HB REAVIS zároveň zahajuje betonáž konstrukce pro další etapu tohoto významného projektu.

twin city bratislava zari17 resize jpgVýškový kancelářský objekt, který je označován jako Twin City Tower, roste přímo proti centrále VÚB na rohu ulic Karadžičova a Mlynské Nivy. Jeho široká osmipodlažní podnož architektonicky naváže na tři dokončené objekty projektu TWIN CITY, jejichž železobetonovou nosnou konstrukci od září 2014 do prosince 2015 provedli pracovníci specializovaného střediska PSJ. Budova počítá s celkem 24 nadzemními podlažími a výškou 92 metrů, která je shodná, jako s protější centrálou banky. Na 22 podlažích vznikne 37 tisíc metrů čtverečních hrubé pronajímatelné plochy a nejvyšší patro bude ukrývat technologie. Parkovaní zabezpečí tři podzemní podlaží garáží s kapacitou 461 stání. Oválná administrativní věž bude využívat inteligentních technologií, které zaručí efektivní provoz budov, jenž bude šetřit nejen náklady, ale i životní prostředí.

Součástí dodávky PSJ bylo provedení základové desky, dokončení střech spádovými betony pod hydroizolace. Zásadní rozsah samozřejmě tvoří realizace kompletní monolitické konstrukce. „Betonáž skeletu už vyšplhala do 22. a 23. nadzemního podlaží. V lednu budeme dokončovat monolit 23. a posledního 24. podlaží. Naši dodávku završíme do konce ledna příštího roku,“ poskytl základní informace hlavní stavbyvedoucí Petr Smrž.

twin city betonŠéf dodávky PSJ objasnil konstrukční specifika výstavby výškového objektu Twin City Tower: „Pro skelet vyšších pater jsme poprvé v bohaté historii našeho střediska zvolili trochu odlišný systém bednění stropních konstrukcí. Učinili jsme tak kvůli urychlení výstavby, úspoře bednícího materiálu a větší bezpečnosti práce ve výškách. Jedná se o bednění z atypických stropních stolů, které tvoří bednění trámu protínající stropní hlavici a to celé je ještě do oválného půdorysu. Tento netradiční postup však neplatí pro konstrukci tří nejvyšších podlaží. Ve spolupráci s dodavatelem bednění PERI jsme pro jejich realizaci museli vymyslet jiný systém bednění stěn a podpěrných konstrukcí. Tato změna sleduje hlavně zvýšení bezpečnosti prací při betonáži vysokých obvodových stěn věžové budovy. V devadesáti metrech nad zemí přeci jenom panují jiné povětrnostní podmínky a rizika než v nižších patrech,“ upřesnil Smrž.

Komplex TWIN CITY navrátí život do opuštěné industriální části města na místě výrobních hal bývalého závodu Kablo. Naváže na existující městskou zástavbu ve směru od centra a výrazně ji obohatí. Ve své první fázi přinese celkem více než 100 tisíc metrů čtverečních kancelářských ploch. Vznikat začíná i jeho další etapa, neboť v severní části území byla v listopadu zahájena betonáž základové desky pro další etapu tohoto záměru. Pracovníci PSJ zde budou až do září 2019 realizovat železobetonovou monolitickou konstrukci unikátní autobusová stanice Nivy, která bude kloubit nadregionální nákupní centrum, autobusovou stanici mezinárodního významu a moderní tržnici v srdci pulzující byznys zóny na hranici historického centra Bratislavy.

×
NAPIŠTE NÁM
2000 znaků zbývá